Grafiki ze strony: http://www.historycznebitwy.info/bitwy/duze/las_teutoburski9ne/legiony.php
Podstawową bronią legionisty był miecz, Gladius. Najczęściej zadawano nim pchnięcia niż cięcia, gdyż miał bardzo ostry koniec. Następną bronią był pilum, oszczep z długim ostrzem, który uniemożliwiał wyjęcie go z tarczy.Legion w okresie wczesnej republiki dzielił się na:
- 30 manipułów (batalionów) po 2 centurie
- 60 centurii (kompanii) po stu żołnierzy
a po reformie Mariusza na:
- 10 kohort (pułków) po 3 manipuły (ok. 480 żołnierzy) z tym, że pierwsza kohorta miała zazwyczaj ok. 1100 żołnierzy (podwójny stan)
- 30 manipułów (batalionów) po ok. 160 żołnierzy
- 60 centurii (kompanii) – w zależności od okresu od 50 do 100 żołnierzy (zazwyczaj ok. 80), każda z kohort liczyła po 6 centurii, wyjątkiem była pierwsza kohorta, w której centurii było 5, jednak o podwójnym stanie liczbowym.
W skład legionu wchodziły też centurie jazdy dzielące się na szwadrony i drużyny, oddziały lekkozbrojnych piechurów, oddziały zwiadowcze, inżynieryjne, aprowizacyjne itd. Z powodu tego urozmaicenia legion był samodzielną jednostką operacyjną o dużej wszechstronności działania. Dzięki temu, oraz ścisłej dyscyplinie, armia rzymska była przez setki lat najskuteczniejszą armią świata starożytnego. A oto opancerzenie legionów:
Hełmy:
Pancerz: